Aşure Tarifi

En güzel tatlı tarifleri arasında yer alan aşure , güzel olduğu kadar yapımı biraz oyalayıcı bir tatlıdır. Aşurenin güzel olması için öncelikle olabildiği kadar çok çeşit malzeme kullanılmalıdır. En önemlisi açık renkli, beyaz bir aşure olması için malzemeler tek tek pişirilmelidir. Yani bütün aşure malzemelerini tencereye doldurup pişirmeye kalkmayın. Her aşure malzemesinin pişme süresi farklı olduğundan bir arada pişirilmesi halinde kimi malzeme lapa olurken, kimi malzeme sert kalır ve boz renkli bir aşure olur. Bu sebeple büyük ve derin bir ana tencereye belirlenip, farklı tencerelerde diğer malzemeler pişirilip , ana tencereye ekleyerek aşure yapılırsa güzel ve lezzetli bir aşureniz olur. Aşurenin kendine has kokusunu muhafaza etmesi için mutlaka içine kaynamış karanfilin suyu koyulmalıdır. Süs malzemelerinin aşurenin içine çökmemesi için asla aşure sıcakken üzerine boşaltılmamalı, ılıması veya soğuması beklenmelidir. Aşure için bir gün önceden hazırlık yapılırsa daha az telaş olacaktır. Yapım aşamasında biraz oyalayıcı ve bol bulaşık çıkaran 🙂 bir tatlı olmasına rağmen yediğiniz zaman lezzetinden dolayı duyacağınız haz sonunda iyi ki yapmışım dedirtecektir. Kolay gelsin.

Malzeme

 • 1 Su bardağı buğday
 • 1 Su bardağı nohut
 • 1 Su bardağı kuru fasulye
 • 1 Çay bardağı pirinç
 • 1 Su bardağı kuru Üzüm
 • 1 Çay bardağı kuru İncir
 • 1 Çay bardağı kuru Kayısı
 • 2 Adet elma
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2 Çubuk tarçın
 • 15 – 20 Su bardağı su
 • 8-10 Adet karanfil

Süsleme için:

Kuş üzümü, Çekilmiş ceviz içi, File Badem, Tarçın, Nar taneleri, Kavrulmuş susam, Kavrulmuş çam fıstığı

Yapılışı

Fasulye, nohut , kuru kayısı ve üzüm yıkanıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatılır. Buğday ise yıkanıp derin ve büyük bir tencereye alınarak 15 su bardağı su ekleyip ocağa koyulur ve bir taşım kaynayıncaya kadar pişirilip ocaktan alınır. Kapağı kapalı bir şekilde sabaha kadar bekletilir.

Ertesi gün fasulye ve nohut süzülerek ayrı kaplarda haşlanır.

Buğdaylar da ocağa alınarak önce harlı ateşte, kaynamaya başlayınca ise kısık ateşte pişirilmeye başlanır. Yıkanmış pirinçler eklenir.Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alınarak içine 2 tarçın çubuğu eklenir ve tencerenin kapağı yarı kapalı olarak buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar ara ara karıştırarak kaynatılır. Buğdayın suyu koyulaşmaya başladığında haşlanıp süzülmüş olan nohut ve kuru fasulyeler eklenir. Koyulaşmaya başlayana kadar iyice ara ara karıştırmaya devam edilerek kaynatılır.

Bu sırada akşamdan ıslatılan kuru üzüm ve kuru kayısılar ile küçük küçük doğranmış portakal kabukları ayrı ayrı birer taşım kaynatılıp süzülür. Kayısılar küçük parçalara ayrılır. Kuru incirler ve bir taşım kaynatılarak süzülüp küçük küçük doğranır. Karanfiller bir cezvede biraz su ile kaynatılır.

Şekeri ekleyip 10-15 dakika boyunca dibinin tutmaması için sık sık karıştırarak , kaynattıktan sonra sırayla  kuru üzüm, kuru kayısı,haşlanmış portakal kabukları ile kabukları soyularak küçük doğranmış elmalar eklenip karıştırılır. Birkaç taşım kaynatılır ve küçük doğranmış incirler ve karanfilin suyu eklenerek bir taşım kaynatılıp, ateşten alınır.

Aşure piştikten sonra sıcakken kaselere boşaltılır. Soğuyunca üzerini kavrulmuş susam, tarçın, ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü,   kavrulmuş çam fıstığı ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapılır.

Afiyet olsun!..

Şefin tavsiyesi: Koyulaştıkça ekstradan su eklemeniz gerekebilir. Bu sırada mutlaka sıcak su eklemeliyiz. Kuru fasulye ve nohutu düdüklü tencerede pişirmeniz halinde hazırlama süreniz biraz daha kısalacaktır.

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

İrmikli Etimek Tatlısı Tarifi

Yapımı kolay ve hafif bir tatlı istiyorsanız, İrmikli Etimek Tatlısı tam size göre. Canınız ekmek …

Bir yanıt yazın