Dikkat ve Hafızayı Kuvvetlendiren Besinler

Havuç:

Hatırlama yeteneğimizi arttırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. Bir şey ezberlerken bir ufak tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

Ananas:

Tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin ihtiyacı olan bir meyvedir. Örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan içerir.

Avokado:

Kısa süreli bellek içindir. (Örneğin alışveriş listesini yaparken) Fazla miktarda yağ asidi içerir. Yarım avokado yeterlidir.

Isırgan otu:

Hafızayı kuvvetlendiren besinlerdendir. Özellikle sınavlara hazırlanan çocukların çayına ilave edilmesi veya doğrudan ısırgan çayı içirilmesi yerinde olur.

Kabak:

Hafıza için eşsiz bir besindir. Yemeklerle sık sık tüketilmesi son derece faydalıdır.

Soğan:

Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı. Kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

Ceviz, findık ve fıstık:

Odaklanma için ceviz, fındık, fıstık, soğan ve karides gibi yiyeceklerin yenmesi öneriliyor. Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

Zencefil:

İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

Kimyon:

İnsanın aklına birden bir fikir getirtir. İçerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır, ancak üretici düşünce şartıyla. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir (bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla).

Karides

Beyin besinidir. Vücuda önemli omega 3 yağ asitleri sağlar. Dikkat verme süresini daha uzatır.

Lahana

Tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlar. Stresin getirdiği atıştırma krizlerinde, düşük kalorisi sayesinde bol bol çiğ olarak yenebilir.

Limon- Portakal

C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve sınav öncesi, limonata veya portakal suyu içilmesi önerilir.

Yaban mersini

Uzun süreli öğrenmede ideal bir meyvedir.

Bal

Balda 12 çeşit enzim yer almaktadır. Hem vitamin hem mineral hem de protein bakımından zengindir. Özellikle potasyum ve magnezyum açısından zengin bir bileşime sahiptir.

 

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

Evde Tavuk Suyu Tarifi

Pilav veya çorbalarınızda kullanabileceğiniz nefis tavuk suyu tabletleri hazırlamak aslında çok kolay. Tavuk Suyu İçin …

Bir yanıt yazın