Ev Usulü Tandır Tarifi

Tandırı ilk kez Konya’da yemiştim ve tadı damağımda kalmıştı. Evde çok defalar denedim aynı tadı bulamıyordum.  Yıllar sonra bu tarifi bulup evde yapınca Konya’da yediğim o muhteşem tadı yakaladım. Gerçekten çok güzel oluyor. pastayemek.com’un önerisi bir kez deneyin derim, müptelası olacağınıza eminim.

Ev Usulü Kuzu Tandır İçin Malzeme

(5-6 kişilik)

  • 1,5 kg Kuzu kol
  • 1’er tatlı kaşığı tuz, toz şeker
  • ½ Çay kaşığı karabiber
  • 1-2 Diş ezilmiş sarımsak
  • 2-3 Çorba kaşığı sıvıyağ
  • Kekik, Pul biber, dereotu (Üzeri için)

Ev Usulü Kuzu Tandır Nasıl Yapılır?

Kuzu kol güzelce yıkanıp suyu süzdürülür ve kişi sayısı kadar 5-6 parçaya ayrılır. Tuz, toz şeker, karabiber, sarımsak ve sıvıyağ karıştırılıp kuzu kolun her tarafına gelecek şekilde sürülür. Büyük yapışmaz tabanlı bir tava kızdırılıp et parçaları tavada kızartılır. Güzel bir renk alıncaya kadar, yakmadan sürekli alt üst ederek kızartma işlemine devam edilir. Kızartılan et parçaları büyük ve geniş bir tencereye alınıp üzerine çıkacak kadar kaynar su ve 1 tatlı kaşığı tuz koyulup tencerenin kapağı kapatılır.  Kaynamaya başlayınca kısık ateşte suyunu çekinceye kadar yaklaşık 3-4 saat pişirilir. (1-2 saat sonra istenirse pilav veya çorba için tencereden 1-2 su bardağı et suyu alınabilir). Suyunu iyice çekmiş olan et servis tabağına alınıp tencerenin dibine süzülen yağı üzerine gezdirilerek kırmızı pul biber, kekik, dereotu  serpilip sıcak servis edilir.

Ayrıca Kontrol Et

Terbiyeli İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası özellikle sakatat severlerin vazgeçemediği bir çorba olup limon, sirke ve sarımsakla tatlandırıldığında farklı …

Bir cevap yazın