Ev Yapımı Maskeler

Salatalık Maskesi

Salatalığın şaşırtıcı özelliklerini birçoğumuz biliyoruz. Taze ve dengeli bir beslenme için harika bir yiyecektir. Özellikle plaj mevsiminin geldiği bu günlerde , çok güneş altında kaldıysanız uygulayacağınız salatalık maskesinin cildinizde yaratacağı değişikliklere inanamayacaksınız. Bir adet salatalık soyularak macun kıvamına gelene dek blender ile ezilir, (gözleriniz için 2 dilim ayırmayı unutmayın) ve tüm yüze sürülerek yayılır. 15 dakika bekletilip bol soğuk suyla maske temizlenir. Bu uygulama sonunda cildinizin ne kadar taze ve nemlenmiş olacağını göreceksiniz.

Bal Maskesi

Sıkı ve yumuşak bir cildiniz mi var ise yüzünüzün tamamına bal yayın, 15 dakika bekletip soğuk suyla temizleyin. Çok daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

Yumuşak bir cilt için yulaf maskesi

Yarım fincan yulaf iyice ezilir ve yarım çay kaşığı bal, iki çorba kaşığı süt, iki damla sardunya çiçeği yağı (geranium) ve iki damla papatya yağı eklenip iyice karıştırılır. Hazırlanan maske parmaklarınız yardımıyla dairesel hareketlerle uygulanır. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizlenir. Cildinizin bir bebeğinki gibi yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Eğer cildiniz yağlıysa karışıma 5 damla limon suyu ekleyerek uygulamanız daha iyi olacaktır.  Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizdeki yumuşaklığa inanamayacaksınız.

 Kırışıklıklar için Yoğurt Maskesi

Kırışıklıkların tecrübe ve olgunluk işareti olduğunu bilinmesine rağmen hiçbir bayanın hoşuna gitmez. Evde hazırlayıp uygulayacağınız bu maskeyle yüzünüzdeki kırışıklıkları giderebilirsiniz. Bir bardak yoğurdu bir çay kaşığı rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağıyla ile iyice karıştırıp yüzünüze sürerek, 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Her gün uygulamanız halinde cildiniz size minnettar olacaktır.

Kışın nemsiz kalan cildiniz için bir bal kabağı maskesi:

2 çay kaşığı püre haline getirilmiş balkabağının içine yarım çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı yağsız süt ilave ederek iyice karıştırılır. Karışım ince bir tabaka halinde göz altlarına değdirmeden yüze sürülür. Yaklaşık 15 dakika yüzde beklettikten sonra, yüzümüz ılık suyla yıkanır, nazik  bir şekilde havlu ile kurulanarak nemlendirici sürülür. Gözeneklerinizin açıldığını göreceksiniz. Hemen tonik sürülerek gözeneklerin sıkılaşması sağlanır.

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

Günlük Cilt Bakımı Önerileri

Cildimizin, günün her saatinde bakıma ihtiyacı vardır. Sabahları uyandığımızda vücudumuz su kaybetmiş olduğundan ilk yapmamız …

Bir cevap yazın