Evde Yeşil Zeytin Yapımı Tarifi

Katkısız, ilaçsız mis gibi yeşil zeytin yapmaya hazır mısınız.

Sofralık çizme yeşil zeytin yapımı

Malzeme

  • 4 kg Yeşil zeytin
  • Kaya Tuzu
  • Limon tuzu
  • 1 Avuç nohut
  • 2 adet defne yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı tane kişniş (istenirse)
  • 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

3 litrelik Plastik su şişesine veya kavanoza yarısına yakın su koyulur .1 çay bardağı sıcak suya 1 yemek kaşığı kaya tuzu ile 1 yemek kaşığı limon tuzu eklenerek karıştırılıp eritilir. Bu karışım da şişedeki suya ilave edilir.

Yeşil zeytinlerden bozuk, hasarlı ve kurtlu olanlar ayrılarak kalan zeytinler iyice yıkanır. Zeytin taneleri bıçakla 2 veya 3 yerinden çok derin olmayacak şekilde çizilir. Çizilen zeytinler kararmaması için bekletilmeden şişedeki salamura suyuna koyulur. Aralarına da nohut atılır. Salamura suyu zeytinlerin boyunu aşmalı, fakat zeytinler suyun içerisinde fazla serbest kalmamalıdır. Şişenin ağzı kapağı ile kapatılmalı veya zeytinlerin suyun üzerine çıkmaması için şişenin ağız kısmına buruşturulmuş bir naylon torba koyulmalıdır. Zeytinlerin acılığı gidene kadar 5 günde bir salamura suyu değiştirilir. Yaklaşık 3-4 değişimden sonra zeytinlerimizin acılıkları tamamen gidip tatlılaştıkları zaman, aynı şekilde tuz ve limon tuzu karışımlı salamura suyu koyulur ve tatlandırmak , zeytinlere aroma katmak için defne yaprakları , limon dilimleri (kabukları soyulmuş dilimler) ile kişniş tohumları ilave edilebilir. Zeytinlerin  yukarı kalkıp kararmasını önlemek için ağzına buruşturulmuş bir poşet koyarak kapağı kapatılır. Ağzı kapalı şekilde yeni salamura suyunda yaklaşık 15-20 gün kadar bekletilen zeytinler tüketilmeye hazırdır.

Zeytinler yenileceği zaman yiyeceğimiz kadarı çıkarılıp yıkanarak üzerlerine  bolca zeytinyağı, kekik ve limon sıkılır, lezzetine lezzet katılır.

Afiyet Olsun!…

Not: Zeytinler son salamura suyunda beklerken arada kontrol edilerek salamura suyunun yüzeyinde biriken küflerin temizlenmesi gerekir.

Çizme zeytin yerine kırma zeytin yapmak istenirse zeytinler sert bir zemin üzerinde taş gibi sert bir şeyle çok fazla ezmeden kırılır ve aynı işlem uygulanır.

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

Patatesli Börek Tarifi

Patatesli börek, kolaylıkla hazırlanabilen davetsiz gelen misafirler için her mutfakta bulunması gereken börek tariflerinden biridir …

Bir cevap yazın