Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısı üzerinde cevizle birlikte oldukça faydalı ve lezzetli tatlılardan biridir.

Balkabağı potasyum, bolca demir, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Özellikle çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler.

Balkabağı, çok yüksek miktarda beta karoten içermektedir. Beta karoten en iyi antioksidanlardan biridir. Vücudu mikroplardan koruyarak, iltihapların iyileşmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Aileniz, özellikle çocuklarınız ve kendiniz için çok faydalı bir besin kaynağı olan balkabağı veya kestane kabağını kış aylarında bolca tüketmenizi öneririz.

Düşük Kalorili bir lif kaynağı olan kabak , kabızlık ve hemoroid problemi olan kişiler için doğru adrestir 🙂

Bütün bunların yanında çok iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini deri ve hücre yapısı için çok önemlidir. Görme sağlığı bu vitamine bağlıdırBir su bar­da­ğı­nın üç­te bi­ri ka­dar balkabağı tüke­tildiğinde gün­lük çin­ko ih­ti­ya­cı­nın yüz­de 30’u­nu kar­şı­lanmış olur. Çin­ko ise saç dö­kül­me­si­ni ön­ler.

Kabak Tatlısı için Malzemeler

  • 2 kg Bal kabağı veya kestane kabağı
  • 1,5-2 Su bardağı toz şeker (kabağın cinsine göre değişir, tatlı sevenler için daha fazla şeker eklenebilir)
  • 1 Su bardağı dövülmüş ceviz
  • 2-3 adet karanfil

Kabak Tatlısı nasıl yapılır?

Kabak tatlısı hazırlamak için öncelikle kabak ince ince dilimlenir. Daha sonra kabukları soyularak çekirdekleri çıkartılır. İyice yıkanarak 3-4 parmak genişliğinde dilimlenir. Büyük ve yayvan bir tencereye kabaklar, aralarına toz şeker serperek kat kat dizilir. En az 2-3 saat ( bir gece bekletilirse çok daha iyi olur) ağzı kapalı olarak bekletilir. Bekleme sırasında kabak su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yoktur. Bir gece önceden şekerde bekletilen kabaklara 2-3 adet karanfil atılarak orta ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Soğuduktan sonra kabak tatlısı servis tabağına alınır ve üzerine dövülmüş ceviz serpilerek servis edilir. Kabak tatlısı fırında pişirilerek de çok farklı ve güzel bir tat elde edilebilir.

Afiyet olsun…!

Kabak yemekleri :

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

İrmikli Etimek Tatlısı Tarifi

Yapımı kolay ve hafif bir tatlı istiyorsanız, İrmikli Etimek Tatlısı tam size göre. Canınız ekmek …

Bir yanıt yazın