Kışlık Domates Sos Tarifi

Ağustos ayı domates sosu yapmak için en uygun zamandır. Hem domateslerin en olgun zamanı, hem de en ucuz zamanıdır. Miktarının kendinize göre ayarlamalısınız. Kışın yaklaşık 8 ay kullanacağınızı, yaz domatesleri ile yapılmış yemekler , makarna sosları, menemenleri  ve çorbaların lezzetine doyamayacağınızı da düşünerek miktarını ayarlayabilirsiniz. Ben ilk yaptığım sene 20 kg dan yaptım ( o zaman bana çok olacak gibi gelmişti ) ama bitmemesi için az az kullanmaktan helak oldum. O yıldan sonra her yıl 40-50 kg arası domates ile yapıyorum. Bir defada yapılması çok zor tabiki, çok büyük düğün yemeği tencereleri gibi tencerelerinizin olması lazım . Hem de çok yorucu olur. Onun yerine her defasında 10 kg domates ile yaparsanız çok yorulmadan kışlık domates soslarınızı hazırlamış olursunuz. Fazla gelir artarsa diye korkmayın çünkü ertesi yıla da hiç bozulmadan kalabiliyor.1 lt lik cam kavanozlara yaklaşık 1,5 kg domates tam geliyor.

Malzeme

Domates (uzun domatesler tercih edilir)

Tuz (kilo başına bir tatlı kaşığı)

Zeytinyağı (kilo başına bir yemek kaşığı)

Yapılışı

Domatesler yıkanıp, kabukları soyulup rendelenebilir. Ancak miktar çok olunca bu işlem zor ve yorucu olacaktır. Kolaylaştırmak için tencereye bir miktar su koyularak kaynatılır. Domatesler güzelce yıkanarak tenceredeki kaynayan suya atılıp 2 dakika tutulur ve delikli kepçeyle çıkarılıp soğumaya bırakılır. Domatesleriniz soğurken kavanozlarınızı ve kapaklarını sıcak suda yıkayıp kurutarak hazırlayabilirsiniz..  Soğuyan domateslerin kabukları el ile rahatlıkla soyulabilmektedir. Kabukları soyulan domatesler ikiye bölünüp yeşil kısmı çıkarılarak rendelenir veya robottan geçirilir. Derin bir tencereye rendelenmiş domatesleri, zeytinyağı ve tuzu koyup kaynatmaya başlayın. Yaklaşıp 30 dakika domates sosu koyulaşıp ketçap kıvamına gelinceye kadar kaynatın.

Domates sosumuz kaynar halde iken ellerimizi yakmamaya dikkat ederek kaynar kaynar kavanozlara doldurulur ve kapakları sıkıca kapatılıp bir bezin üstüne ters çevrilir. Soğuyana kadar mümkünse bir gece hiç kıpırdatmadan bekletilir. Güneş görmeyen bir yerde bekletilerek kış aylarında kullanılıp keyfi sürülür.

Ellerinize sağlık, afiyet olsun!…

Şefin Tavsiyeleri:

Açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve 4-5 gün içerisinde tüketilmelidir. Eğer kalabalık bir aile değilseniz ve bu sürede tüketemeyecekseniz yarım litrelik kavanozlara yaparsanız daha iyi olur.

Domatesler olgun olmalı, ezik ve çürük olmamalı.

Kavanozların hava almaması için kapaklarının hiç kullanılmamış olması tercih edilmeli.

Kavanozlar ve kapakları sıcak su ile yıkanıp kurutulmalı.

Domateslerin uzun domates, armut domates  yada Manisa domatesi olarak anılan domateslerden olmasını tavsiye edilir. Daha az sulu olduklarından daha bereketli oluyorlar.

Kullanacağımız zaman kenarından bir bıçak yardımıyla hafifçe havası alınarak kapağı açılır.

Açtığımız kavanozlardaki sos köpürmüş ise veya küf yapmış ise kavanoz hava alıp bozulmuş demektir kullanmayınız. Tertemiz kırmızı renkli olmalıdır.

Kavanozların ağzı hiç beklemeden kapatılarak, düz bir yere ters çevrilmeli.

Kavanozlar soğuyana kadar yerlerinden kaldırılmamalı. Mümkünse bir gece serin yerde bekletilmeli.

Soğuyan kavanozlar, güneş görmeyen bir yerde saklanmalı.

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

Evde Nar Ekşisi Tarifi

Nar suyu B vitamini ve potasyum içerir ve çok iyi bir C vitamini deposudur. Nar …

Bir cevap yazın