Peynirli Kırmızı Biber Dolması Tarifi

Peynirli kırmızı biber dolması çok lezzetli bir mezedir. Yeşil biberle de yapılabilir. hatta masanızda bir renk cümbüşü olsun istiyorsanız renkli biberlerle de yapabilirsiniz. Çok hoş bir görüntü olur.

Malzeme

Salçalık Kırmızı Biber
Beyaz yada tulum peyniri veya lor
Sirke
Zeytinyağı
Ceviz içi
Kırmızı pul biber
Karabiber
Maydanoz, dereotu

Yapılışı

Kırmızı biberler yıkanarak , başları kesilir ve içi boşaltılır. Derin bir tencerede su kaynatılarak içine biraz sirke ve sıvı yağ eklenip biberler kaynayan suya atılır. 2-3 dakika haşlanıp çıkartılır ve süzülerek soğutulur. Peynir ezilip ve kırmızı pul biber ,karabiber, iri parçalar halinde kıyılmış ceviz içi, kıyılmış maydanoz ve dereotu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan harç biberlerin içine doldurulur. Servis tabağına alınarak üzerine zeytinyağı gezdirilir. Servise hazırdır. Bütün olarak veya dilimlenerek servis yapılır. Bekletmeden yenilebilir.
Afiyet olsun!…
Not: Aynı meze farklı şekillerde de yapılabilir.
1-Biberler haşlanmaz tepsiye dizilerek fırına verilir ve diri kalacak şekilde közlenir. Soğutulup, kabukları soyulan biberler peynirli harç ile doldurulur ve üzerine zeytinyağı gezdirilerek servise sunulur.
2-Biberler çiğden peynirli harç ile doldurulur ve fırın tepsisine dizilir.Önceden 200 derecede ısıtılan fırında biberlerin üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi

Evde soğan turşusu tarifi yapmak oldukça pratik ve kolaydır. Kurduktan sonra daha lezzetli ve renkli …

Bir yanıt yazın