Sade Pirinç Pilavı Tarifi

Sulu yemeklerin, köftenin ve tavuğun yanına çok yakışan pilav tarifini et suyu veya tavuk suyuyla lezzetlendirip tel tel pilavlar yapabilirsiniz.

Sade Pirinç Pilavı Tarifi için Malzeme

  • 2 Su Bardağı Pirinç
  • 3 Su Bardağı et veya tavuk suyu
  • 1 Yemek kaşığı limon suyu
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz
  • 1 Kahve fincanı Sıvı Yağ veya 3 yemek kaşığı tereyağ

Sade Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

Pirinç derince bir kaba koyulur ve üzerine  1 yemek kaşığı tuz ile üzerini geçecek kadar sıcak su eklenerek yarım saat bekletilir. Pirinç süzülür ve yıkama suyu berraklaşıncaya kadar yıkanır.

Salma Yöntemiyle:

Seramik veya teflon tencereye, sıvı yağı veya tereyağ koyulup ısıtılır ve 3 su bardağı et veya tavuk suyu ilave edilir. Kaynamaya başlayınca pirinçler ve tuz eklenerek bir kez karıştırılır. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10 dk. suyunu çekene kadar pişirilir. Pirinçlerin üzeri göz göz olup, suyunu çekince ocak kapatılır ve kapak açılıp altına kağıt havlu koyarak tekrar kapatılır ve bu şekilde 5-6 dakika demlenmesi sağlanır. Hazır olan pirinç pilavınız sıcak olarak servis edilir.

Kavurma Yöntemiyle:

Seramik veya teflon tencereye, sıvı yağı veya tereyağ koyulup ısıtılır ve pirinç eklenip 2-3 dakika pirinçler şeffaflaşıncaya kadar kavrulur. Kavrulan pirince, kaynar su, tuz ve limon suyu eklenerek bir kez karıştırılır. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10 dk. suyunu çekene kadar pişirilir. Pirinçlerin üzeri göz göz olup, suyunu çekince ocak kapatılır ve kapak açılıp altına kağıt havlu koyarak tekrar kapatılır ve bu şekilde 5-6 dakika demlenmesi sağlanır.

Ayrıca Kontrol Et

Terbiyeli İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası özellikle sakatat severlerin vazgeçemediği bir çorba olup limon, sirke ve sarımsakla tatlandırıldığında farklı …

Bir yanıt yazın