Tavuklu Pilav Tarifi

Tavuklu Pilav  İçin Malzeme

  • 3-4 Adet tavuk but
  • 1 Yemek kaşığı tereyağ veya sıvı yağ
  • 2 Su Bardağı Pirinç
  • 3 Su Bardağı et veya tavuk suyu
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz
  • 1 Kahve fincanı Sıvı Yağ veya 3 yemek kaşığı tereyağ (pilav için)

Tavuklu Pilav Nasıl Yapılır?

Bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağı veya sıvı yağ koyulur. Yağ ısınınca, tütsülenmiş ve yıkanıp süzülmüş tavuk butları ara sıra çevrilerek 5-10 dakika kızartılır. Üzerine sıcak su ve tuz ekleyip tavuklar yumuşayana kadar haşlanır. Pirinç derince bir kaba koyulur ve üzerine  1 yemek kaşığı tuz ile üzerini geçecek kadar sıcak su eklenerek yarım saat  bekletilir. Pirinç süzülür ve yıkama suyu berraklaşıncaya kadar yıkanır. Seramik veya teflon tencereye, sıvı yağı veya tereyağ koyulup ısıtılır ve su yada tavuk suyu eklenir.Kaynamaya başlayınca yıkanmış pirinçler ve tuz eklenerek bir kez karıştırılır. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte 8-10 dk. suyunu çekene kadar pişirilir. Pirinçlerin üzeri göz göz olup, suyunu çekince ocak kapatılır ve kapak açılıp altına kağıt havlu koyarak tekrar kapatılır ve bu şekilde 5-6 dakika demlenmesi sağlanır.
Haşlanan tavuklar küçük küçük didilerek kemiklerinden ayrılır.Yuvarlak derin bir tabağın dibine didilen tavuk etlerinden koyulup üzerine tavuklu pilav ilave edilir ve tabağımıza ters çevirerek sıcak olarak servis yapılır. Herkesin tabağına aynı işlem tekrarlanır.
Afiyet Olsun!…

Ayrıca Kontrol Et

Terbiyeli İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası özellikle sakatat severlerin vazgeçemediği bir çorba olup limon, sirke ve sarımsakla tatlandırıldığında farklı …

Bir cevap yazın