Yaprak Ciğer Tarifi

Ciğer protein deposu bir besin olup, A vitamini açısından oldukça zengindir. Ciğer çok faydalı bir besindir. Kansızlığa iyi gelmesinin yanında, bakır ve demir deposudur. Bakır ve demir, vücuttaki toksinlerin atılmasına büyük katkıda bulunmaktadır.Cildi korur, enerji verir. Ciğerin çok faydalı bir besin olduğu bilinmesine rağmen pişirildiğinde genellikle sert olduğundan çok sık yiyemiyorduk. Ancak yaprak ciğer tarifini öğrenip denedikten sonra çok lezzetli ve yumuşak olduğunu gördük. Çocuklar severek yediklerinden sık sık pişirmeye başladım. Yaprak ciğer özellikle domatesli bulgur pilavı ve kuru fasulye piyazı  ile  servis  edildiğinde  muhteşem oluyor. Sizi de bu harika yemeği tatmaya davet ediyorum.

Yaprak Ciğer için Malzeme

  • 1 Adet kuzu ciğer
  • 1 Su bardağı un
  • Tuz, karabiber
  • Sıvı yağ ( kızartmak için)

Yaprak Ciğer Nasıl Yapılır?

Ciğeri iyice yıkadıktan sonra zarı soyulur ve sinirleri ayıklanır. Daha sonra 1-2 milimetre kalınlığında ince ince dilimlenir. Geniş bir kabın içine un, tuz, karabiber koyulur ve karıştırılır. Kızartma kabında sıvıyağ kızdırılır. ( Yağ bol olmalıdır, ciğerlerin üzerini örtecek şekilde)

Un karışımının içine bir avuç dilimlenmiş ciğer koyulup iyice karıştırılır ve delikli süzgece alınıp fazla unu elenir. Ciğerler kızgın yağa atılıp 50sn pişirilip delikli kepçe ile alınır (fazla pişerse sertleşir). Pişen ciğerler kapaklı bir kabın içinde bekletilir. Kalan ciğerler de aynı şekilde unlanıp, elenir ve pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Şefin tavsiyesi

Dilimlenen ciğer azar azar unlanıp pişirilmelidir. Ciğerin tamamı unun içine atılıp karıştırılırsa pişirme sırasında un içinde bekleyen diğer  ciğer dilimleri çok fazla un çekip hamurlaşıp birbirine yapışır.

 

Ayrıca Kontrol Et

Terbiyeli İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası özellikle sakatat severlerin vazgeçemediği bir çorba olup limon, sirke ve sarımsakla tatlandırıldığında farklı …

Bir yanıt yazın