Ruşeymli Çavdar Ekmeği Tarifi

Korona virüs nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde birçok kişiyle birlikte be de evde ekmek tarifleri deniyorum. Bugün de evde çavdar ekmeği denedim ve çok güzel lezzetli ,besleyici bir ekmek oldu. Ruşeymli Çavdar Ekmeğini ben bugün ekmeğimi Sinbo Ekmek Makinasında yaptım. Siz aynı ölçülerle elde de yapabilirsiniz.

Ruşeymli Çavdar Ekmeği Malzemeleri:

(200 ml lik bardak ile)

270 ml Su (yarı yarıya su-süt karışık olabilir.)

2,5 Yemek kaşığı Sıvı yağ

2 Su bardağı Beyaz Un

2,5 Yemek kaşığı Toz şeker

1,5 Tatlı kaşığı tuz

1 Su bardağı Çavdar unu

1 Yemek kaşığı Ruşeym (isteğe bağlı)

1 Tatlı kaşığı Öğütülmüş keten tohumu (isteğe bağlı)

1 Yemek kaşığı Kavrulmuş Susam (isteğe bağlı)

1 Yemek kaşığı Kabuksuz Ayçekirdeği (isteğe bağlı)

1+1/4 Tatlı kaşığı İnstant Maya

Ruşeymli Çavdar Ekmeği Yapılışı:

Ekmek Makinasında: Yukarıda verilen sırayla malzemeler ekmek makinasına ilave edilir. Ben Fransız Ekmeği ve orta pişmiş seçeneği ile pişiriyorum. Genellikle gece yatmadan hazırlayıp saati sabah kalkacağımız saate ayarlıyorum. Sabah mis gibi ekmek kokularıyla uyanıyoruz.

Elde ekmek tarifi: Bir kasede ılık su içerisine instant maya ve şeker eklenerek karıştırılır. Daha sonra derin bir hamur kasesine öncelikle kuru malzemeler eklenir. Üzerine mayalı karışım eklenerek iyice karıştırılır ve yaklaşık 5 dakika yoğrularak hamur iyice özleştirilir. Üzeri örtülerek yaklaşık 1 saat mayalandırılır. Mayalanan hamur tekrar yoğrulur. Tepside pişirecekseniz, pişireceğiniz tepsiye yağlı kağıt serilerek üzerine biraz un serpilir. Hamura istediğiniz şekil verilerek tepsiye yerleştirilir. Üzeri örtülerek yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında tekrar mayalandırılır. Tepside değil de tava ekmeği şeklinde yapmak isterseniz küçük çaplı derin bir pişirme kabı tereyağ ile yağlayarak hamura yuvarlak şekil verilip kabın içine yerleştirilir. derin Yağlı kağıt ve biraz un serpilmiş tepsiye yerleştirilir. Aynı şekilde üzeri örtülerek yaklaşık 1-1,5 saat arasında tekrar mayalandırılır.

Kapak açılarak hamurumuzun üzerine yarım ay şeklinde 1 cm derinliğinde kesik atılır. Pişireceğimiz kabın kapağı kapatılarak soğuk fırının alt veya orta bölmesine koyulur. Fırın 250 derece alt-üst ayarına getirilir. Ve 40 dakika bu şekilde pişirilir. 40 dakika sonunda üzerindeki kapak açılarak 10-15 dakika daha 220 derecede pişirilir.

Afiyet olsun !…

 

 

hakkında Birsen

Ayrıca Kontrol Et

Double Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Çikolatayı çok sevenler için , duble çikolatalı ve bol fındıklı/cevizli, muhteşem lezzetli bir kurabiye tarifi. …

Bir yanıt yazın